26 Eylül 2021 Pazar  |  00:37 
DUYURULAR
21 Mart Nevruz Bayramı
18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası
18 Mart Çanakkale Zaferi
12 Mart İstiklal Marşının Kabulü
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü
1 - 7 Mart Yeşilay Haftası
28 Şubat Yaşar Kemal'i Anma!
14 Şubat Sevgililer Günü
9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü
1 Şubat Abdi İpekçi'yi Anma Günü
01 Şubat Barış Manço'yu Anma Günü
24 Ocak Uğur Mumcu'yu Anma Günü
24 Ocak Gaffar Okkan Anma Günü
19 Ocak Hrant Dink'a Anma
Enerji Tasarrufu Haftası Nedir?
 

7-13 Ocak Enerji Enerji Tasarrufu Haftası

Günlük hayatta kullanılan enerji kaynaklarının kullanımı hakkında bilgilendirmelerin ve etkinliklerin yapıldığı haftaya denir. Enerji tasarrufu haftası ile özellikle küçük yaştaki öğrencilere enerji tasarrufu ile ilgili bilinçlenme aşılanmaya çalışılır.

Bu haftada enerji tasarrufu hakkında pek çok etkinlik yapılır. Enerji tasarrufu haftasının amacı enerjinin ne kadar değerli olduğunu ve nasıl tasarruf yapabileceğimizin gösterilmesidir.

Enerji Tasarrufu Haftası Ne Zaman ?

Enerji tasarrufu haftası her yıl ocak ayının ikinci pazartesi günü başlar ve 1 hafta sürer. Enerji tasarrufu haftası 2018 yılında 11-18 ocak tarihleri arasında kutlanacaktır.

Enerji tasarrufu haftası süresince okullarda birçok etkinlik yapılır. Enerji tasarrufu hakkında şiirler, öyküler, hikayeler, afişler ve daha birçok şey öğrenciler tarafından yapılarak öğrenilmesi sağlanır.

Enerji Tasarrufu Haftası Etkinlikleri

Enerji tasarrufu haftası etkinlikleri ile öğrencilere tasarrufun önemi eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde anlatılabilir. Enerji haftası etkinlikleri için seçenekler oldukça fazladır. Peki enerji tasarrufu haftası etkinlikleri nelerdir, kısaca bakalım;

  • Enerji tasarrufu ile ilgili şiir etkinlikleri yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili yazı ve kompozisyon yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili sloganlar bulunması istenir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili çizimler yaptırılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili resim yaptırılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili afişler yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili projeler yapılabilir,
  • Enerji tasarrufu ile ilgili drama etkinlikleri yapılabilir,

Kısaca enerji haftası için enerji tasarrufu ile ilgili etkinlikler bunlardır. Bu etkinlikler ile enerji haftası başlamadan önce öğretmenler harika bir enerji tasarrufu haftası kutlama programı yapabilir.

Enerji Tasarrufu Haftası Nasıl Kutlanmalı?

Enerji haftasında ilk olarak öğrencilere “enerji tasarrufu nasıl yapılır” sorusu sorulmalı ve bunun cevabının verilmesi istenmelidir. Zaten enerji tasarruf haftasi ‘nın asıl amacı da bu sorunun cevabının öğretilmesidir. Öğrenciler bu sorunun cevabını bulmaya çalışırken birçok şeyi kendi kendilerine öğrenmiş olacaklardır.

Daha sonra bir kaç öğrenciye enerji tasarrufu haftası ile ilgili yazı yazmaları istenebilir. Bu yazıda enerji tasarrufu haftası neden kutlanır, amacı nedir, önemi nedir gibi soruların cevaplarının verilmesi beklenebilir.

Bir kaç öğrenciden de enerji tasarrufu haftası ile ilgili şiirler yazılması istenebilir. Öğrenciler bu şiirleri yazarken pek çok şeyi de öğrenmiş olacaklardır.

Ayrıca enerji tasarrufu ile ilgili kompozisyon etkinliği yapılarak, öğrencilerin hayallerini kağıda dökmesi istenebilir. Okul öncesi enerji tasarrufu ile ilgili hikayeler anlatılarak daha küçük yaştaki öğrencilere bu bilinç aşılanabilir. Enerji verimliliği ile ilgili resim yaptırılabilir. Birçok öğrenci resim yapmayı çok sever. Ve yazıya dökemediklerini resime dökebilir.

Son olarak öğrencilerden enerji tasarrufu ile ilgili afişler, sloganlar, güzel sözler bulmaları istenebilir. Ve tüm bunlar enerji tasarruf haftası ile ilgili okul veya sınıf panosuna asılır. Bu şekilde dolu dolu bir enerji haftası yapılır. Enerji haftası etkinlikler bu şekilde kutlanır. Aşağıdaki linklere tıklayarak enerji ve tasarruf haftası hakkındaki etkinlikler için örnekler bulabilirsiniz.

 

Faydalı Linkler:

 

 

KAYNAK:
     

Demirkapı Mah, Velioğlu Cad, No:85, Babil Konakları, B-24, Bağcılar – İstanbul / TÜRKİYE

0535 - 278 01 18

buyuksel@hotmail.com

www.blntyksl.com

 

© 2021 B L N T Y K S L . C O M (Bülent Yüksel). Tüm hakları saklıdır.